Stryszawa – miejscowość położona w górach z pięknymi widokami. Ze względu na zróżnicowane górzyste terenu, wodociągi w tej miejscowości nie są zbytnio rozbudowane. Wiele osób tej miejscowości decyduje się na wykonanie studni głębinowej. Występują tam duże pokłady łupku, gliny a poniżej skały w których spękaniach znajduje się woda.

W maju wykonaliśmy odwiert studni na potrzeby uzbrojenia działki w wodę pitną. Wydajność wody po pompowaniach pomiarowych wyniosła 1200 litrów na godzinę co daje 28,800 litrów na dobę. Taka wydajność może zaspokoić potrzeby kilku domów ale żeby u wszystkich to działało, należy zastosować dodatkowe zbiorniki buforowe.

W przypadku studni na dom jednorodzinny taką studnie można podłączyć na przykład na falowniku i nie potrzebujemy żadnego zbiornika. Falownik jest droższym urządzeniem od zbiornika hydroforowego ale z kolei zajmuje mniej miejsca. Jeżeli możemy wygospodarować miejsce w domu na podwieszenie lub postawienie zbiornika przeponowego to takie rozwiązanie będzie działało prawidłowo.

Do wydajności 1,200 litrów na godzinę spokojnie wystarczy nam zbiornik 50 litrów. Jeśli wydajności są zbyt małe wówczas montujemy większe zbiorniki aby gromadzić wodę. Stryszawa co wynika z map hydrogeologicznych polski jest dość dobrze nawodniona. Ustawiając urządzenia wiertnicze w dowolnym miejscu możemy trafić na wodę w 80%. W miejscach gdzie woda nie wszędzie się znajduje należy jej dodatkowo poszukać.