W Brennej powstało wiele studni wierconych przez firmę Hydroodwierty podczas naszej trzydziestoletniej działalności. Brenna to miejscowość która posiada przede wszystkim studnie tradycyjne i głębinowe wiercone. Jest to spowodowane bardzo małą rozbudową wodociągów ze względu na występujący tam górzysty teren.

Woda w studniach tradycyjnych pojawia się szybko bo niekiedy już od 3-4 metra ale są to studnie niezabezpieczone przed napływem wód gruntowych i nadają się bardziej do podlewania. Woda do spożycia występuje na większej głębokości, można ją wydobywać ze studni głębinowych z głębokości 20- 70 metrów. Zdarzało się też, że w Brennej wywiercone zostały studnie bez wody i takie które miały zbyt małą wydajność.

Minimalna wydajność studni głębinowej w Brennej, którą możemy sklasyfikować jako negatyw (z małą ilością wystarczającą na dom jednorodzinny) to poniżej 1,000 litrów na dobę. Brenna to raczej dobrze nawodniony teren i z trzydziestoletniego doświadczenia oraz map hydrogeologicznych Polski możemy przyjąć ze woda występuje tam w 80%. Pozostałe 20% wymaga zlecenia dodatkowych badań takich jak:

  • badanie elektrooporowe (na terenie Brennej sprawdza się w 70%),
  • badanie elektrosejsmiczne (skuteczność 50%)
  • badanie radiestezyjne jest najlepsze w tych terenach ponieważ z góry występują gliny i to one powodują że to badanie sprawdza się w 90% .

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do wykonania własnego ujęcia wody